Tiny House Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tiny House Nedir? Anlamı

Tiny house, minimalist ve sade yaşam felsefesi ile tasarlanan, doğa ile iç içe olan ve genellikle huzurlu, sakin hayat isteyenlerin tercih ettiği: küçük alan, işlevlik ön planda tutularak gereksiz alanların olmadığı mini yaşam alanıdır. İngilizcede “tiny” minik anlamına gelirken, “house” kelimesi de ev anlamına gelmektedir. Tiny houseler için minik ev diyebiliriz.

Bu küçük evlerde; teknoloji, konfor, şıklık ve doğa gibi aradığınız her şey bulunmaktadır. Bu evler minimum alanda maksimum verim elde edilmek amacı ile üretilmektedir ve bunun için özel tiny house tasarımları yapılmaktadır.

Tiny House Tarihi

İngiliz doğumlu Amerikalı mimar Sarah Susanka, “Daha büyük değil, daha iyi inşa etmeyi” amaçlayan konut mimarisinin yaratıcısıdır. Yazmış olduğu “the not so big house” kitabı ile tiny house mimarisinin yaratıcısı olmuştur.

The not so big kitap

Son 10-15 senedir yaygınlaşan tiny house akımı aslında 2008 senesinde yaşanmış olan ABD krizi ile ilişkilendirilmektedir. Bu yıllarda yaşanan ekonomik zorluklar, insanların farklı arayışlara yönelmesine sebep olmuştur.

Kriz döneminde insanlar geçim zorluğu çekmiş ve bir çoğu kira ödeyemediği için evlerini terk etmek zorunda kalmışlardır. O dönemde yaygınlaşmış olan bu küçük evler, günümüzde minimalist yaşam olarak adlandırsak da başlangıçta ekonomik zorluklardan dolayı tercih edilmiştir.

Tiny House Özellikleri Nelerdir?

Hayal edin, evinizin kapısından giriyorsunuz ve bütün yaşam alanınız karşınızda. Minik bir mutfak, yanında çalışma masanız ve etrafınızda gereksiz hiç bir şey yok. Evinizde bulunan her şey belirli bir amaca göre yerleştirilmiş ve doğanın içerisindesiniz. Haydi maddeler halinde tiny house özellikleri nelerdir inceleyelim:

Tiny House Özellikleri
 1. Doğa dostu malzemelerden üretilirler. Çevreye zarar vermezler
 2. 10 ile 30 metrekare arasında üretilirler.
 3. Genellikle 2,55m x 7m ölçülerinde olurlar.
 4. Tekerlekli olarak üretilebildikleri için taşınabilirler.
 5. Tercihinize göre her şekil ve boyutta üretilebilmektedir.
 6. Güneş paneli sistemi, komposet tuvalet, enerji depolama gibi özellikleri sayesinde sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır.
 7. Minimalist bir alan olduğu için ekonomiktir.
 8. Kullanışlıdır.
 9. Pratiktir.
 10. Kolay temizlenir.
 11. Bungalov evler, ağaç evler, kamyon ve otobüslerin modifiye edilmesiyle oluşan karavan evler de tiny house kategorisinde sayılabilir.

Küçük ebatlarda olan her ev tiny house olarak adlandırılamaz. Özellikle doğa dostu özelliği ile bilinen bu minimalist ve elit yaşam alanları doğaya zarar veren malzemeden üretilmezler.

Tiny House Nasıl Yapılır?

Doğa dostu olan bu evlerin yapımı gayet basit görünse de uzmanlık gerektiren bir iştir. Öncelikle nasıl bir tarzda yapacağınıza karar vermelisiniz. Kafanızda tasarım canlandıktan sonra teknik bilgiye sahip uzman bir mimar veya mühendisten destek alıp, projeyi çizdirmelisiniz. İnternetten de tiny house projelerine ulaşabilirsiniz. Projeleriniz hazırlandıktan sonra üretim aşamasına geçilir.

Evi inşa ederken özel çelik profiller kullanılır. Fabrikalarda üretilen bu profiller, mühendisin verdiği ölçülere göre üretilir. Üretilen profillerle birlikte evin iskeleti kurulur.

İskelet kurulduktan sonra, sizlerin isteğine göre iç mimari tasarımlar yapılır. Kullanılacak doğa dostu malzemeler seçildikten sonra montaj işleri yapılır ve teslim edilir.

Tiny House Nasıl Yapılır?

Teslim aldıktan sonra kurduğunuz arazide su giderlerini ve gerekli altyapıları tamamlayarak kullanıma başlayabilirsiniz.

Eğer “Tiny House Nasıl Yapılır?” merak ediyorsanız, üretim merkezlerini ziyaret edip, aşama aşama üretimlerini görebilirsiniz.

Tiny House Ölçüleri Nelerdir?

Tiny house ölçüleri, çekme karavan olduğunda yani taşınabilir bir boyutta olduğu zaman karayolları yönetmeliğine göre belirli kuralları vardır. Karayolları yönetmeliğine ulaşmak isterseniz bu linke tıklayınız.

 1. Karayolları yönetmeliğine göre ölçüleri 2,55m x 7 metredir.
 2. Tünel gibi alanlarda rahat geçmeleri için 4 metre yüksekliktedir.
 3. 10 m2 ile 30 m2 arasında olurlar. (İstenilen ölçüde üretilebilir.)
 4. 3 bin 500 kilogram civarında kütleleri vardır.

Tiny House Avantajları

Küçük yaşamın bir çok avantajı mevcuttur. Hadi tiny house avantajlarını birlikte inceleyelim:

 1. 4 mevsim doğayla iç içe konaklama imkanı sağlar.
 2. İstenilen lokasyonda konaklama yapılabilir.
 3. Gereksiz eşyalardan uzaklaşmaya fırsat tanır.
 4. Ekonomiktir.
 5. Sadelik sunar.
 6. Temizlik ve bakımı çok kolaydır.
 7. İmara uygun olmayan arazilerde tiny house kullanılabilir.
 8. Evcil hayvanlar için uygundur.
 9. Kendinize vakit ayırabileceğiniz mükemmel bir araçtır.
 10. Doğa dostudur.
 11. İnternetteki platformlar aracılığıyla kiraya verilebilir. Bu şekilde gelir elde edebilirsiniz.
 12. Kendi enerjisini kendi ürettiği için fatura ödemezsiniz.
Tiny House Yaşam Alanı

Tiny House Dezavantajları

Tiny house avantajları yanında bazı dezavantajları da mevcuttur. Hadi inceleyelim:

 1. Kapalı alan korkusu olan bireyler için uygun olmayabilir.
 2. Küçük yaşam alanı tercih etmeyenler için zorlayıcı olabilir.
 3. Doğadayken internet konusunda çok iyi çekmeyebilir.
 4. Altyapı olarak normal evler kadar rahat değildir.
 5. Geniş bir aileye sahipseniz size uygun değildir.
 6. Eşya yerleştirebilme konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tiny House Fiyatları

Tiny house fiyatlarını; tasarım, kullanılan malzeme, malzeme kalitesi, kullanılabilirlik gibi belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır.

Fiyatları 2022 yılı güncel olarak 200.000 TL’ den başlayıp 1 milyon TL’ ye kadar çıkmaktadır. Üretici firmalarla iletişime geçip size özel teklifler alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere tiny house akımının çok merak edilen sorularını cevapladık. Bu küçük ev kültürünün ve doğal yaşamın ilerleyen yıllarda daha da popüler hale geleceğini düşünmekteyiz. Bu geçici bir trend değil. İşte Tiny House Nedir? sorusunun cevabı da burada gizlidir.

One thought on “Tiny House Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 • 18 Aralık 2022 tarihinde, saat 21:03
  Permalink

  Yazınız çok akıcı ve bilgi tamamlayıcı , emeğinize sağlık teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir