Ünlü İnşaat Mühendisleri

Ünlü İnşaat Mühendisleri

İyi ve ünlü bir inşaat mühendisi olmak için sadece iyi eğitim almak yetmez buna bağlı olarak sahada çeşitli işlerde faaliyetlerde bulunarak tüm tecrübeleri elde edip, uzmanlık gerektiren bilgi ve becerilere sahip olmak gerekir. İyi bir inşaat mühendisi; yer zaman fark etmeksizin yer altında yer üstünde her türlü çalışma koşullarında çalışarak ve ek olarak çalıştığı kişiler ile sıcak samimi ilişkiler kurabilen problemleri çözmede rol olan, insan ilişkileri kuvvetli, yaratıcı ve kabiliyetli yapıya sahip özellikte olmalıdır. İnşaat mühendisi bir bakıma medeniyeti inşa eden meslek grubudur. Geçmişten bugünümüze kadar var olmuş insanlığa katkı sağlayan tüm yapılarda barınma ve ulaşım şekillerini belirleyen meslektir. Tarihin en ünlü inşaat mühendislerinin sıralamasını yaparken; yaşamı oldukları dönemin şartlarını, yaptıkları işlerde hangi sorunlara çözüm bulduklarını ve ne oranda çözümlerinin işe yaradığı konusunda ki başarılarına göre sıralamak gerekir.

Başlıca tarihin ünlü inşaat mühendisleri;

● Sir David Anderson

● Konrad Zuse

● Carlos Slim

● Duff A. Abrams

● Henry Larcom Abbot

● Florentino Perez

● John Smeaton

● Gustave Eiffel

● Truman Heminway Aldrich

● John A. Roebling

● James Buchanan Eads

● Charles Adler Jr.

● Bernard Amadei

● Squire Whipple gibi isimleri sıralayabiliriz.

Bu mühendisleri tek tek ele almak gerekir ise;

Duff A. Abrams: günümüze kadar ulaşan aynı zamanda hala kullanımda olan portland betonunun geliştirilmesinde önemli katkıları bulunmaktadır. Abrams özellikle su, kum ve çimentonun birleştirilmesiyle elde edilen betonunun dayanıklılığı üzerine pek çok araştırmalarda bulunmuştur. Beton üzerine yaptığı araştırmalar neticesinde çimento ve su karışım miktarına göre betonun basınç dayanımı ile olan oranlamasını bulmuştur. Betonun özellikleri, bileşenleri üzerine çok fazla çalışmalar yürütmüştür.

Charles Adler Jr: şuan günümüzde kullandığımız trafik ışıklarından uçak aydınlatmalarına ve ulaşımda kullanılan daha pek çok ışıklandırmaların buluşunu sağlayan tarihte izler bırakan önemli inşaat mühendislerinden biridir.

John Smeaton: betonda hidrolik kireç kullanıma öncülük etmiştir. Kanallar, köprüler ve limanlar gibi pek çok yapıların tasarımından sorumludur.

Gustave Eiffel: Fransa’da bulunan Eyfel Kulesi’nin inşası ile tanınan bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan New York Özgürlük Anıtı’nın armatürünü de tasarlayan inşaat mühendisidir.

Squire Whipple: Amerika’da demir köprü yapımının babası olarak tanınmaktadır.

James Buchanan Eads: Mississippi Nehri üzerine inşa ettiği köprü ile yankı uyandırmıştır icatlarının pek çoğunda patent almıştır.

Carlos Slim: Milyar dolarlık servetiyle firmalar sahibi aynı zamanda en önemli inşaat mühendisleri arasında yer alarak adından söz ettirmiştir.

Florentino Perez: futbolla ilgilenmesinin yanı sıra Real Madrid’in de sahibi olan inşaat mühendisidir.

Tarihin Bilinen İlk İnşaat Mühendisi Kimdir?

John Smeaton
John Smeaton

Her meslekte olduğu gibi inşaat mühendisliğinin de ilk mensubu merak edilir. İnsanlığa katkı sağlayan aynı zamanda topluma katkısı olan medeniyet mühendisi olarak ta adlandırılan bu mesleğin öncüsü olarak bazı kaynaklarda farklılık gösterse de Eddystone Deniz Feneri, John Smeaton coldstream, Aberdeen ve Hexham Köprüleri gibi yapıların yapımcısı ve aynı zamanda tasarımcısı John Smeaton olarak bilinmektedir. Fakat bunun yanı sıra dünyada bilinen ve ilk mühendis olarak tanımlanan Mimar Sinan’ da karşımıza çıkmaktadır. Ve pek çok çalışmalar ve anlatımlara göre hiçbir şüpheye yer verilmeksizin dünyada ilk inşaat mühendisinin ve bu adı ilk kullanan kişinin Mimar Sinan olduğu kesinleşmiştir.

Türkiye’nin Ünlü İnşaat Mühendisleri

Süleyman Demirel
Süleyman Demirel

Süleyman Demirel: Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel aynı zamanda inşaat mühendisidir. Boğaziçi Köprüsü’nün ilk projesini hazırlayan ABD’li mühendislik firmasının öncülüğünü yapmıştır.

Oğuz Atay
Oğuz Atay

Oğuz Atay: inşaat mühendisi olan Oğuz Atay aynı zamanda yazarlıkta yapmaktadır ve ünlü romanı tutunamayanlar sayesinde yazarlığı daha çok ön plana çıkmıştır.

Aziz Yıldırım
Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe Spor kulübünde başkanlık yapan Aziz Yıldırım, Maktaş Mühendislik firmasının da sahibidir.

Başarılı ve Ünlü İnşaat Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

İyi bir inşaat mühendisi:

● Proje yönetebilme kabiliyetine sahip olmalı

● Problemleri çözmede hızlı ve akılcı çözümler üretebilmeli

● Yapısı gerçekleştirilen bir inşaat işinden en düşük maliyetle güvenilir iş çıkarma

● Çalıştığı kişiler ile uyumlu olup, takım çalışmasına yatkın ve aynı zamanda ekip uyumuna dikkat eden olmalı

● Yoğun çalışma temposuna ayak uyduran, bunun yanı sıra zorluklar karşısında pes etmeyen işini en iyi şekilde yerine getiren mühendis olmalı.

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI DENEDİNİZ Mİ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir