TASARIMDA RENK KULLANIMI 

Renk insan hayatına anlam katan en önemli unsurdur. Her şeyin siyah beyaz olduğu düşüncesi içimizde karamsarlık hissini uyandırır. Aynı zamanda her şeyin sarı veya mavi olduğunu düşündüğümüz zamanda da zihnimizde olumlu bir şey canlanmaz. Anlam katan şey aslında renklerin çeşitliliği ve bizlerin renkleri düşüncelerimizle harmanlayıp hayatımıza yerleştirmemizdir.

Peki tasarımlarda gördüğümüz renkler nasıl belirlenir hiç düşündünüz mü? Neden hastane koridorları beyaz veya neden geri dönüşüm kutuları yeşil? Çünkü tasarımda renklerin belirlenmesinde en etkili yöntem renklerin psikolojik etkisidir.

Her rengin bizde yarattığı his farklıdır. Kimileri kırmızıda hayat bulur ama kimileri için göz ve kafa yorar. Bağlantı veya ilişki kurduğumuz her şeyde renklerin önemi çok büyüktür çünkü renklerin anlamları vardır.

KIRMIZI

Kırmızı

Gözün en iyi algıladığı ve ilk fark ettiği renktir. Yoğunluğu arttırıldığında sertlik, şiddet, tehlike durumlarını ifade eder. Bu rengi en çok markette alışveriş yaparken ambalaj paketlerinde karşılaşırız çünkü kırmızı iştah açan bir renktir. İlgi çekiciliği ve dikkat çekiciliği özelliğinden dolayı satın almalarda en çok kullanılan renktir.

TASARIMDA KIRMIZI

Kırmızı beyni uyaran yapıya sahiptir. Evlerdeki odalarımızda küçük objelerin kırmızı seçilmesi halinde dikkat oraya çekilir. Pano veya sandalyelerin, çalışma masası üstündeki kalem gibi küçük ama işlevsel araçların, kitaplık üstündeki objelerin kırmızı seçilmesi dikkat dağınıklığını önleyici etkisi vardır.

Bir restoran tasarlıyor iseniz, satış yapmakta olduğunuz ürünlerin olduğu bölümü kırmızı seçmeniz halinde dikkatler oraya çekilecektir ve insanların görüş alanına ve alma, bakma, tanıma isteklerine daha olumlu yanıt almanızı sağlayacaktır.

MAVİ

Tablo aslı mavi duvar ve mavi koltuk
Mavi

Sakinliğin rengidir. Huzur, iyi niyet, hoşgörü, açık sözlülük, dürüstlük gibi kavramları hissettirir. Birçok banka, temizlik şirketleri, inşaat firmalarının logosunda mavi renk bulundurur. Bunun en önemli nedeni mavi güven duygusunu içimizde pekiştirir. 

TASARIMDA MAVİ

Sakinleştirici etkisinden dolayı rahatlamanın ve gevşemenin tema olduğu yerlerde mavi tercih edilir. Psikologların oda tasarımında mutlaka mavi rengine rastlarsınız. Bu rengin abartılması veya solukluğunun artması halinde uyku getirici özelliği de gözden kaçırılmamalıdır. Mavi aynı zamanda hayal gücünü temsil eder. Bu yüzden uzmanlar mavi rengi çocuk ve bebek odalarında kullanmayı önerirler.

SARI

Sarı duvar, sarı bar sandalyesi ve beyaz masa
Sarı

Canlılığın ve hareketliliğin rengi olan sarı, ruhumuzu neşelendiren renktir. İçimizdeki özgürlük ve neşe duygusunu pekiştirmesinden ötürü genç ruhu simgeleyen bir renktir. Kişide hareket etme duygusunu uyandırır.

TASARIMDA SARI

Anlamayı pekiştirmesinden ötürü sarı okullarda ve eğitim merkezlerinde sıklıkla tercih edilir. Sarı kalıcılığı değil de gelip geçiciliği ifade etmesinden dolayı taksilerde bu renk tercih edilmiştir. Ev dekorasyonunda sarıyı seçen kişiler daha pozitif ve aktif kişilerdir. Mekân sarıyla birlikte hareketlilik ve canlılık kazanarak kişilerin metabolizmalarını hızlandırıcı etki yapar. Böylelikle kişinin yükleneceği canlılıkla pozitiflik aynı doğrultuda olacaktır.

SİYAH

Siyah mutfak tasarımı
Siyah

İlk olarak içimizde karamsarlığı barındıran bir renk olan siyah derin bir sonsuzluğu da simgeler. Kuvvet, güç ve aynı zamanda içimizde bulunan karmaşıkların sembolüdür. Ne zaman kendimizi üzgün hissetsek tüm renkler kaybolur ve ruhumuz siyaha bürünür. Siyah bir yandan çok fazla şey hissetmeyi ve bir yandan da hissetmemeyi temsil eder.

TASARIMDA SİYAH

Mekânda siyah kullanımı kararlılık, güç, doğruluk ve gizem duygusunu kişilere geçirir. Siyahın dekorasyonda çok kullanımı halinde boğucu ve ruhsal sıkıntı hissettirici yanları ön plana çıkar. Siyahın tonlarıyla birlikte uyumlu kullanımı halinde havalı ve çarpıcı tasarımlar ortaya çıkabilir. Son dönemde ince detaylarda siyah kullanımı çok artmıştır. Özellikle siyah çıta ve pano mekânı belirginleştiren özelliğiyle son iki yılda rövanşı artmıştır. Siyah duvarlar ve siyah yoğunluklu duvar kağıtları mekânın kalitesini ve çarpıcılığını arttırabilir.

BEYAZ

Modern beyaz oturma odası iç tasarım
Beyaz

Tüm renklerin birleşimi olan beyaz, saflığın ve birliğin rengidir. Birlik beraberlik duygusunu içimizde pekiştirir. Kalbimizdeki tüm duyguların başlangıç ve bitiş rengidir.

TASARIMDA BEYAZ

Son dönemde minimalist düşünceyle birlikte yoğun beyaz kullanımı artmıştır. Beyaz, mekânı aydınlatır ve ferahlatır. Bütün renklerle olan uyumu sayesinde kişiler mutlaka iç mekân ve dış mekân tasarımında beyaz rengini mutlaka bulundururlar. Temizlik, sakinlik temalarının olduğu mekanlarda tercih edilir bu yüzden hastane koridorları beyaz renktir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz 🙂

Eyfel Kulesi

Sidney Opera Binası

One thought on “TASARIMDA RENK KULLANIMI 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir