KANEPE ÇEŞİTLERİ

Kanepe, eviniz için satın alabileceğiniz temel ihtiyaçlardan biridir. Kanepeler genellikle hem oturmak hem de uyumak için kullanılır. Kanepeler oturma odasına, salona ve kişisel odalara yerleştirilmektedir. Bir çok kanepe çeşitleri vardır.

Ayrıca kanepe; otel, ofis ve bekleme odası gibi konut dışı ortamlarda da kullanılmaktadır. Pek çok farklı kanepe çeşitleri vardır ve bu nedenle birini seçmek sizin için zor olabilir.

Evlerde yaygın olarak kullanılan kanepe çeşitlerine bir göz atalım:

1. Modüler Kanepeler

Modüler kanepeler, çok sayıda ayrı bölümden oluştukları için çok yönlü ve ayarlanabilir bir yapıya sahiptir. Her hareketli kısım (segment veya modül olarak da bilinir), çoğu yaşam alanına sığacak şekilde ayarlanabilir.

Bu kanepeler genellikle L veya U şeklindedir ve oldukça rahattır. Yeni mobilya satın almadan konfigürasyonu değiştirebilir ve odanıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mevcut seçeneklerin çeşitliliği, son yıllarda modüler kanepelere olan talebi artırdı.

Modüler Kanepe
Modüler Kanepe

2. LOVESEAT

Loveseat, iki kişinin oturabileceği ve küçük alanlara iyi uyan kompakt bir kanepe çeşitleri nden birisidir. Loveseat, zarif olması ve fazla yer kaplamadan ek oturma sağlaması nedeniyle oturma odalarında ünlüdür.

Çift kişilik kanepe ile standart bir kanepe arasındaki temel fark, boyutudur. Geleneksel olarak kanepeler üç kişiliktir. İkili koltuk bunun yalnızca daha küçük bir versiyonudur ve genellikle “iki kişilik” olarak anılır.

Bu tür kanepeler, küçük bir evde yaşıyorsanız ve alanınızı en üst düzeye çıkarmanız gerekiyorsa kullanışlıdır. Mütevazi boyutları nedeniyle, diğer kanepe stillerinden daha kullanışlı ve evinizde mükemmel bir oturma yeri olarak hizmet edebilirler.

Loveseat Kanepe
Loveseat Kanepe

3. Smokin Kanepe

Smokin kanepeler 1920’lerde icat edildi ve adını New York’taki lüks Tuxedo Park kasabasından aldı. Bu kanepeler, kanepe sırtlığı ile aynı hizada olan yüksek kolların yanı sıra, temiz çizgili ve geometrik bir tarz ile karakterize edilir.

Sırt ve kollar da diğer birçok kanepe stilinden daha yüksektir. Smokin tasarımı daha resmi bir ortam için idealdir. Renk düzeni ve zarafet, onu inanılmaz derecede asil ve klasik göstermektedir. Arkada hafif bir eğim olduğu için pek çok kişi bundan hoşlanmaz.

Smokin Kanepe
Smokin Kanepe

4. Camelback Kanepe

Sırtın kavisli formu bu kanepeye tuhaf bir isim veriyor. Camelback kanepe, yüksek bir sırt ve bir devenin hörgüçlerine benzeyen iki veya üç eğriye sahiptir. Bu tasarım 1700’lerin sonlarına kadar uzanıyordu ve İngiliz aristokrasisi arasında popülerdi.

Camelback kanepeler, geleneksel görünümü yüksek düzeyde konforla birleştirir. Bu kıvrımlı tasarımlar, bir odaya geleneksel ve zarif bir anlam katmak için harika bir seçimdir.

Camelback Kanepe
Camelback Kanepe

5. Bridgewater Kanepe

Bridgewater, birçok geleneksel çeşitten daha konforlu ve rahat bir kanepedir. Biraz modası geçmiş ama yine de popüler bir tasarım seçimidir. Sade ve geleneksel tasarımı, alçak bir profil ve kanepenin önünden arkaya yerleştirilmiş kollarla karakterize edilir.

Bridgewater kanepeleri genellikle gevşek koltuk, sırt minderlerine ve ayrıca koltuk sırtından daha düşük kollara sahiptir. Sırt yastıkları sıklıkla kapitone veya püsküllüdür. Tasarıma bağlı olarak, genellikle iki veya üç kişiliktir.

Bridgewater Kanepe
Bridgewater Kanepe

6. Yatar Kanepe

Yatar kanepe, diğer kanepeler gibi görünür ancak gizli bir özelliğe sahiptir. Ayak dayamasını yükseltebilir ve bir düğme ile kanepeyi geriye yatırabilirsiniz. Daha konforlu  tasarımlar için tercih edilebilir.

Yatar Kanepe
Yatar Kanepe

7. Cabriole Kanepe

Cabriole kanepe bugünlerde pek tercih edilmese de oldukça şık ve klas bir kanepedir. Cabriole’nin ayırt edici özellikleri, kavisli, genellikle açıkta kalan ahşap çerçevesi, tipik olarak kanepenin etrafında sürekli bir çizgi ve eşit derecede kıvrımlı, eğik bacaklardır.

Ahşabın çizgilerinin ve dekoratif alanlarının eğriliği nedeniyle romantizm duygusu yayarlar. Oturma odası ve yemek odası için daha uygundur.

Cabriole Kanepe
Cabriole Kanepe

8. Chesterfield Kanepe

Yüzyıllarca geçmişi olan bir diğer ünlü kanepe türü Chesterfield’dir. Bu kanepeler deriden yapılmıştır ve pırıltılı döner kulplara sahiptir.

Bir Chesterfield, sırt ile aynı yükseklikte kıvrık kollar, zengin düğmeli püsküllü kumaş ve tırnak ucu süslemesi ile ayırt edilir. 200 yılı aşkın bir süre önce tasarlanmış olmasına rağmen, Chesterfield kanepeler bugün hala popülerliğini korumaktadır.

Chesterfield kanepe, herhangi bir odaya incelik ve stil katmaktadır. Ev, ofis seçimleri için idealdir.

Chesterfield Kanepe
Chesterfield Kanepe

9. Alçak Kanepe

Alçak Koltuklar, genellikle 45 cm’den daha az olan düşük koltuk yükseklikleriyle karakterize edilir. Evdeki hemen hemen her alanda işe yarayan basit bir estetiğe sahiptirler.

Alçak Kanepe
Alçak Kanepe

10. Derin Kanepe

Derin kanepeler son yıllarda popülaritesini artırdı. Boyut söz konusu olduğunda, normal koltuk derinliği 70 ila 80 cm arasındadır ve 85 cm’nin üzerindeki herhangi bir derinlik, derin oturma olarak kabul edilir.

Derin bir koltuk seçmenin en önemli faydası, sırtınızı destekleyen ve ayaklarınızı yere koymanıza izin veren dik bir oturma pozisyonu sağlamasıdır.

Derin Kanepe
Derin Kanepe

11. Lawson Kanepe

Lawson, üzerindeki ince çizgileri ile İngiliz rulo kol koltuğuna oldukça benzerdir. Sırt kısmı düz, kol kısımları kıvrılmamış ve kanepenin geri kalanı daha kare bir karaktere sahiptir.

Lawson kanepedeki sırt minderleri çerçeveden ayrılmıştır. Lawson kanepenin kol tasarımı da benzersizdir. Sarılmış kollardan ziyade kumaşla kaplı kalıplanmış ahşap kollara sahiptir. Bir aile odası için idealdir.

 Lawson Kanepe
Lawson Kanepe

12. Rattan Kanepe

Rattan kanepeler genellikle teraslar, bahçeler ve balkonlar gibi dış mekanlarda tercih edilir. Rahat bir görünüme sahip olmakla birlikte sert ve uzun ömürlüdürler.

Tasarımınızın geri kalanına bağlı olarak, Rattan kanepeler güzel ve tropikal görünebilir. Hava koşullarına ve güneşe dayanıklı ve sabahları bir fincan kahve için idealdirler.

Rattan Kanepe
Rattan Kanepe

13. İngiliz Rulo Kol Kanepe

Club kanepe olarak da bilinen İngiliz rulo kollu kanepe çeşiti, bazı iç tasarımcıların her zaman işe yaradığına ve her zaman işe yarayacağına, asla modası geçmeyeceğine inandıkları anlamında, sıklıkla “sonsuza kadar stil” olarak anılır.

Bu kanepeler, geleneksel kollu kanepelerden daha alçak olan yuvarlak kollarıyla ayırt edilir. İngiliz kanepesinin gevşek minderleri bakımı kolaylaştırır.

İngiliz Rulo Kol Kanepe
İngiliz Rulo Kol Kanepe

14. Settee Kanepe

Sette Kanepe, en eski kanepe türlerinden biridir. Tahmin edebileceğiniz gibi  biraz modası geçmiştir. Bu, geleneksel olarak çift kişilik koltuklardan daha dar olması dışında, ikili koltuğa benzer bir şekle sahip geniş bir sandalyedir.

Geleneksel bir görünüme ve çekiciliğe sahiptir. Modern kanepelere kıyasla, bu kanepe türü nispeten küçüktür. Genellikle iki kişiliktir.

Settee Kanepe
Settee Kanepe

15. Daybed Kanepe

Daybed Kanepe, benzersiz ve kullanışlı bir kanepedir. Hem oturmak hem de uyumak için kullanılabildiği için çok fonksiyonludur. Yani her iki işlevi de yerine getirmek istediğiniz bir odanız varsa bununla ihtiyacınızı gidebilirsiniz.

Daybed Kanepe
Daybed Kanepe

16. Yüzyıl Ortası Kanepe

Yüzyıl ortası kanepeler, kavisli bir çizgiye, konik bacaklara, ahşap bir çerçeveye, kare bir kolçağa, dikdörtgen bir minder oturağa ve temiz bir yüzeye sahiptir.

Bu kanepe türü herhangi bir mobilya ile birleştirilebilir. Evinizdeki yaşam alanını iyileştirir. Çeşitli renk ve kumaşlarda mevcuttur.

Minimalist veya modern bir eviniz varsa, yüzyıl ortası kanepe harika bir seçenektir. Şık, minimalist ve çok sayıda düz temiz çizgiye sahiptir. .

Yüzyıl Ortası Kanepe
Yüzyıl Ortası Kanepe

17. Dönüştürülebilir Kanepe

Başka işlevli bir kanepe türü, dönüştürülebilir kanepedir. Kanepe olarak kullanmak için katlayabilir ve ardından yatak olarak açabilirsiniz. Oturma odası ve yatak odasında da kullanılır. Dönüştürülebilir bir kanepe, küçük odalar için kullanılır veya çok fazla alanınız yoksa mükemmel bir seçenektir.

Dönüştürülebilir Kanepe
Dönüştürülebilir Kanepe

Kanepe çeşitleri yazımızı beğendiniz mi?

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir