• Instagram
  • Twitter
  • Berat Berkay Coşkun

İNŞAAT 4.0 Nedir? İnşaat Sektöründe Dijitalleşme
Geleceğimizi şekillendirmede önemli rol üstlenecek olan inşaat 4.0 yapı sektörünü şimdiden değiştirmeye başladı. İnşaat 4.0 nedir diye bakacak olursak; inşaat projelerinin en başından sonuna kadar olan süreç boyunca modern teknolojinin ve üretim tekniklerinin otomatikleştirilmesi olarak adlandırabiliriz. Bir bakıma internet, lazer, yazılım ve drone gibi teknolojilerin kullanılarak inşaat sektörünün dijitalleştirme sürecidir. İnşaat sektöründe daha çok insan emeğine dayalı teknolojinin ve geleneksel üretim yöntemi mevcut iken inşaat 4.0 ile sadece insan gücüne dayalı olmaksızın üretimde nesnelerinde dâhil olabileceği teknolojik aletlerinde kullanılarak birbirleri ile iletişim halinde kendi kararlarını alabilen sistemlerden meydana gelen üretim ortamı hedeflemektedir. Hedeflerin yerine getirilebilmesi için bu yeniliklerin inşaat sektörüne getireceği faydaları araştırmak ve bu teknolojileri üretim süreçlerine dâhil edilmesi gerekir.Yapı Sektörüne İnşaat 4.0’ın Faydaları Nelerdir?

İnşaat sektörü geçmişten bugüne kadar insan gücüne dayalı olarak varlığını sürdürmüştür. Bu yüzden işlemler boyunca olağan iş seyrinde sürece dahil olan herkesle iletişim kurmak zorunludur. İnşaat 4.0 burada devreye girerek iletişim sürecini anlık haberleşmeye dönüştürür. Anlık bilgi paylaşımı ve görev dağılımı sayesinde verimli çalışma aynı zamanda uzaktan kontrol etme özelliği sayesinde insanların iş alanına gitmesine gerek kalmadan uzaktan sürecin sekteye uğramadan devam etmesine olanak sağlar.

Drone ile şantiye alanına girmeden malzeme takibi, onarım ve geliştirme ihtiyaç tespiti gerekli kontrollerin sağlanması rahatlıkla yapılır böylelikle güç ve zaman açısından da tasarruf sağlanır.

Şantiye alanında tehlikeli alanlar kimi zaman söz konusu olabilir inşaat 4.0’ın burada ki faydası uzaktan kontrolü sağlanabilen makineleri sayesinde bu tehlikeli alanlar rahatlıkla insan hayatını tehlikeye atmadan kontrolü sağlanıp işlemler kolayca yapılabilir. Bu sayede güvenlik bakımından da yapı sektörüne faydası olmaktadır.

İnşaat 4.0 ile inşaat sektörü hareket ederse sürecin daha pratik, hızlı, güvenli, maliyeti düşük, verimi oldukça fazla aynı zamanda çevreci inşaat işleri yapılabilir.


İnşaat 4.0 ile Birlikte Gelişen Teknolojiler

Nesnelerin interneti: cihazların internete bağlantısı sağlanarak birbirleri ile haberleşip uzaktan kontrolünün sağlanmasına olanak sağlar. Bu sayede;● Doğru, gerçek aynı zamanda hızlı verinin ulaşımı sağlanır,

● İnşaat alanına girilmeden uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir,

● İnat için gerekli malzeme temini araç ve ekipmanların kontrol takibi yapılır,

● Güç yakıt ve zaman tasarrufu sağlanır.


1) İnternet hizmeti; farklı şehirlerde yer alan proje katılımcılarını internet paylaşım platformları sayesinde bir araya getirip buluşturan bu sayede ulaşım masraflarını azaltırken aynı zamanda haberleşme hızı sağlayarak zamandan tasarruf edilmesini bilgi akışının güvenilir yapılmasına olanak sağlar.2) Prefabrikasyon ve modüler sistemler; fabrika ortamında üretilen yapı bileşenlerinin montajı yapılarak üretim sürecine eklenmesidir.
3) Radyo frekansı ile tanıma; inşaat 4.0 kablosuz otomatik tanıma sistemleridir. Şantiye alanında çalışanların sayısı ve verimliliklerinin denetlenmesi; inşaatta ki malzemenin miktarı güncel verilerin idari personel için sürekli ulaşılabilir olması, ortaya çıkması muhtemel herhangi bir sorunda anlık müdahale edilebilmesi ve o an doğru bir biçimde karar alabilme imkânları sunmaktadır.
4) Robotlar; günümüzde zamanla dijitalleşen ve her şeyin otomatik hale gelmesi adına hedeflenen akıllı şantiyelerin vazgeçilmesi şüphesiz robotlar olacaktır. Şantiye alanlarının gerek tehlike arz ettiği durumların olması gerekse bazen insanların bile zorlanarak girebileceği alanların mevcut olmasından dolayı iş kazalara neden olmaktadır. Zor koşulların mevcut olduğu tehlikeli ortamların var olması bunun sonucunda ölümlere kadar neden olabilecek kazaların olması hem iş gücünde hem de zaman açısından kayıplara neden olmaktadır. İnşaat 4.0 sayesinde tehlikeli işlerde robotların var olması hem iş gücü hem de zaman ve bütçe açıcından zararları önlemeye yardımcı olacaktır.5) Siber fiziksel sistemler; temel teknolojilerin başında siber fiziksel sistemler gelir. Çünkü akıllı üretim ve süreçlerin düzenli ve sağlam ilerleyişinde çok büyük rol oynamaktadır. İnternet hizmetlerinden radyo frekansına kadar bütünleşmiş bir teknolojidir.


İnşaat 4.0 siber fiziksel sistemler
İnşaat 4.0 siber fiziksel sistemler

6) Drone; içerisinde insan olmayan, yolcusu bulunmayan, sadece işine yönelik gerekli video, lazer tarama özelliği aynı zamanda fotoğraf çekme gibi özellikler ile donatımlı olan uzaktan kumandalı bir nevi uçak türüdür. Drone sayesinde; insan gücüne dayalı hataların önlenmesi, inşaat süresinin kısalması, maliyetlerin daha aza indirilip daha yüksek karda işlerin yapılması, insan gücünün de yetersiz kaldığı alanlara rahatlıkla ulaşımın sağlanması faydalarının arasındadır.1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Bloga e-posta ile kaydol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!