Hazır Beton Fiyatları- 2023 Yılı Güncel Fiyatlar

İnşaat sektörünün önemli kalemlerinden biri olan hazır beton fiyatları son birkaç yılda inanılmaz oranlarda yükseldi. Bu yükseliş, 2023 yılı inşaat maliyetlerine büyük oranda yansıdı. Beton, statik projeye göre farklı dayanımda kullanılması gereken bir inşaat malzemesidir. İnşaat maliyet hesaplaması yapılırken en önemli yapı malzemesi ve C14, C16, C20, C25, C30, C35, C40, C45 ve C50 beton çeşitleri arasında pompalı, pompasız, mesafe ve mikserli olarak fiyatları değişkenlik göstermektedir. 2023 yılı için inşaat maliyet hesaplama blog yazımızda metrekare birim fiyatlarımızı görebilirsiniz.

2023 yılı hazır beton fiyatları araştırması yapanlar için tüm illerde hazır beton fiyatları ne kadar araştırdık. Gelin hep birlikte ortalama hazır beton fiyatlarına bir göz atalım.

Hazır Beton Fiyatları – Güncel Fiyatlar 2023

Hazır beton fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik bir çok faktöre bağlıdır. Şehir, beton santraliyle şantiye arasındaki uzaklık, beton sınıfı, işin büyüklüğü, bölgedeki rekabet, ödeme koşulları beton fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerdir. Küçük bir villa projesi ile, alışveriş merkezi projesinde fiyatlar çok değişken olacaktır.

Projelerinizde sizlere bir fikir olması için yazılan hazır beton fiyatları, piyasa ortalamasına göre verilmiştir.

 • Grobeton fiyatı: 1305 TL / m³
 • C25 beton fiyatı: 1415 TL / m³
 • C30 beton fiyatı: 1480 TL / m³
 • C35 beton fiyatı: 1600 TL / m³
 • C40 beton fiyatı: 1720 TL / m³
 • C45 beton fiyatı: 1865 TL / m³
 • C50 beton fiyatı: 2020 TL / m³

Yukarıda yazmış olduğumuz hazır beton fiyatları, beton santraline 10 km den az mesafede bulunan şantiye için verilmiştir. Bu fiyatlara KDV, Nakliye ve Pompa dahildir. Şantiye ve santral arasındaki mesafe arttıkça, bu fiyatlar da artış gösterecektir. Belirli miktardaki siparişlerin altına ( 20 m³ ) ilave pompa ücretleri yansıyabilir. 20 m³ altındaki hazır beton dökümlerine 2500 TL+ KDV fiyat yansıtılabilir.

Güncel Hazır Beton Fiyatları 2023

Hazır Beton Avantajları Nelerdir?

Hazır betonun elle yapılan betonlara göre bir çok avantajları vardır. Hadi inceleyelim:

 • Kaliteli beton üretimine katkı sağlar.
 • Beton kıvamı korunabilir.
 • Mikserle taşıma için uygun olup, gecikmeden daha az etkilenir.
 • Hızlı ve pratik çalışma imkanı sağlar.
 • Kontrol altında üretilir.
 • Standartlara uygun üretim yapılır.
 • Yeterince homojen yapı elde edilir.

Hazır betonun avantajlarını yazdık. Peki beton dökülürken nelere dikkat etmeliyiz? Sizi blog yazımıza alabiliriz: Beton dökümünde nelere dikkat edilmeli?

Hazır Beton Siparişi İçin Metreküp Hesabı Nasıl Yapılır?

Hazır Beton Metreküp Hesabı

Hazır beton siparişi için metraj hesabı çok önemlidir. Metraj statik projeye göre çıkartılıp, sipariş verilir. Metraj nasıl yapılır, basitçe değinelim.

 • Alanı belirleyin: İlk olarak, hazır betonun döküleceği alanın alanını belirlemelisiniz. Örneğin, 10 metre x 10 metre = 100 metrekare bir alan varsa.
 • Derinliği belirleyin: İkinci olarak, hazır betonun ne kadar derin döküleceğini belirlemelisiniz. Genellikle 30 cm – 40 cm arası bir derinlik tercih edilir. Örnek olarak, derinliğin 30 cm olduğunu varsayalım.
 • Toplam hacmi hesaplayın: Alan ve derinlik verilerini kullanarak, toplam hacmi hesaplayın. Matematiksel olarak, 10m x 10m x 0,3 m = 30 metreküp hazır beton gerektiği anlaşılır.
 • Malzeme maliyetini belirleyin: Hazır beton firmasından metreküp başına hazır beton fiyatını öğrenmelisiniz. Toplam hazır beton miktarını fiyatla çarparak, toplam maliyeti hesaplayabilirsiniz.

Not: Bu süreci daha kolay hale getirmek için online araçlar kullanabilirsiniz. Bunun için inşaat maliyetim olarak hazırladığımız hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Tam doğru sonuçlar için inşaat mühendisiyle birlikte metraj çıkartmalısınız.

1 Beton Mikseri Kaç Metreküp Beton Taşır?

Hazır beton mikserleri 6 ila 12 m³ arasında hacime sahip olabilirler. Bu noktada beton siparişi verilecek firmanın beton mikserlerine ait taşıma kapasiteleri de öğrenilmelidir. Beton mikserinin sahip olduğu hacmin hepsini beton ile doldurup dolduramayacağı da çok önemlidir. Standartlara göre %80 oranında beton ile dolu haznenin geri kalanı boş bırakılarak karışımın düzgün bir biçimde sağlanması hedeflenmektedir.

NOT: Bu yazımızda hazır beton fiyatları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. İnşaat maliyetinde önemli bir etkisi olan betonun fiyatları güncel olarak takip edilmelidir. Hazır beton sipariş verirken mutlaka 1 metreküp fazladan sipariş verin. Bunun sebebi metraj hesaplarındaki yanılma payıdır. Eğer inşaat maliyeti nasıl hesaplanır bilmiyorsanız blog yazımızı inceleyebilirsiniz: İnşaat maliyeti hesaplama

Hazır beton fiyatları yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizler de bulunduğunuz şehirdeki beton fiyatlarını yorum bırakarak araştıran arkadaşlara destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir