GUSE Nedir? (İnşaat Guse Nedir?)

Guse; kısa konsol olarak adlandırılabilir. Genellikle endüstriyel yapılarda (fabrikalarda, üretim tesislerinde vb.) vinçlerin hareket ettiği raylarını taşıtmak için tasarlanır. Bunun amacı yüklerin fazla olduğu yapılarda veya taşıyıcı elemanlarda yükleri taşıyıcı elemana taşımak için kullanılır.

Guseler aynı zamanda prefabrik yapılarda da bulunur ve kirişleri yerleştirebilmek için kullanılır. Viyadük, köprü veya yükün fazla olduğu yapılarda da kullanılabilir.

Gusenin destekleyici özelliği pas geçilmemelidir. Guseler; ahşap, çelik veya betonarme yapılarda elemanları birbirine bağlama ve destekleme özelliğine sahiptir. En çok ahşap yapılarda kullanılır.

Guse perspektifi
Kısa Konsol (GUSE)

GUSE tasarımı nasıl yapılır?

Guse ile ilgili tasarım kuralları TS-500 yönetmeliğinin 8.4 maddesinde yer almaktadır.

TS-500 8.4 (KISA KONSOLLAR)

Özel önlemler alınmayan durumlarda, konsola oturan kirişlerde sıcaklık değişimi ve büzülme gibi olaylar nedeni ile oluşan kısalma ve uzamalar, konsol üzerinde yatay kuvvetler oluştururlar, Hd. Bu yatay kuvvet için yük katsayısı 1,6 alınır. Her zaman çekme olarak hesaba katılacak olan bu yatay kuvvet, 0,2Vd den küçük seçilemez. Konsolun kesme dayanımı Denklem 8.26 ile belirlenen değeri geçmemelidir.

Vd ≤ 0,22 fcd bw d

Kısa konsollarda, sürtünme kesmesi için hesap yapılmalı ve Madde 8.1.7 ye göre kesme sürtünme donatısı (Awf) hesaplanmalıdır. Toplam çekme donatısı (Ast), eğilme ve eksenel kuvvet (Hd) için hesaplanan donatıların toplamıdır.

GUSE

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir