• Instagram
  • Twitter
  • Berat Berkay Coşkun

GUSE Nedir? Neden Yapılır? Tasarım Kuralları Nelerdir?

Guse kısa konsol olarak adlandırılabilir. Genellikle endüstriyel yapılarda (fabrikalarda) vinçlerin raylarını döşemek için tasarlanır. Bunun amacı yüklerin fazla olduğu yapılarda veya taşıyıcı elemanlarda zımbalama etkisinin önüne geçmek için kullanılır.

Guse aynı zamanda prefabrik yapılarda bulunur. Guse, kirişleri yerleştirebilmek için kullanılır. Viyadük, köprü veya yükün fazla olduğu yapılarda da kullanılabilir.

Guse’nin destekleyici özelliği pas geçilmemelidir. Guse; ahşap, çelik veya betonarme yapılarda elemanları birbirine bağlama ve destekleme özelliğine sahiptir. Guse en çok ahşap yapılarda kullanılır.


Guse perspektifi
Guse perspektif

Guse tasarımı nasıl yapılır?

Guse ile ilgili tasarım kuralları TS-500 yönetmeliğinin 8.4 maddesinde yer almaktadır.


TS-500 8.4 (KISA KONSOLLAR)

Özel önlemler alınmayan durumlarda, konsola oturan kirişlerde sıcaklık değişimi ve büzülme gibi olaylar nedeni ile oluşan kısalma ve uzamalar, konsol üzerinde yatay kuvvetler oluştururlar, Hd. Bu yatay kuvvet için yük katsayısı 1,6 alınır. Her zaman çekme olarak hesaba katılacak olan bu yatay kuvvet, 0,2Vd den küçük seçilemez. Konsolun kesme dayanımı Denklem 8.26 ile belirlenen değeri geçmemelidir.

Vd ≤ 0,22 fcd bw d

Kısa konsollarda, sürtünme kesmesi için hesap yapılmalı ve Madde 8.1.7 ye göre kesme sürtünme donatısı (Awf) hesaplanmalıdır. Toplam çekme donatısı (Ast), eğilme ve eksenel kuvvet (Hd) için hesaplanan donatıların toplamıdır.2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Bloga e-posta ile kaydol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!