Gamer Odası Nasıl Tasarlanmalıdır?

Oyun sektörü artık eğlence olarak kalmayıp meslek haline gelmiştir. Twitch yayınları, Youtube videoları, instagram içerik üreticileri artık oyun sektörünü ana iş olarak yapmaktadır. Tabi hal böyle olunca da gamer odası ihtiyacı doğmuştur.

   Bana göre en güzel oda (Gamer Room), oyuncuyu rahat ve konforlu hissettiren odalardır. Gaming odasında oyuncu odaklanabilmeli ve dikkati dağılmamalıdır. Peki bu gamer odaları için nasıl bir tasarım yapılmalıdır? Gaming odasında neler bulunmalıdır? Gaming odası için önemli noktalar nelerdir? Hadi başlayalım.

1) Ses Yalıtım ve Akustik

   Gamer odasının olmazsa olmaz olan şey ses yalıtımı ve akustiktir. Oyun oynarken karşı tarafa sesinizin yankı yaparak gitmesini istemezsiniz. Oyun oynarken adrenalin fazlalığından dolayı ses seviyeniz yükselebilir ve odanızın dışarısındaki insanları rahatsız edebilir. Bu yüzden ses yalıtımı ve akustik gamer odaları için en önemli maddelerden birisidir. Peki ses yalıtımı ve akustik nasıl yapılır ?

  Ses yalıtımı yapmak için bir çok yapı malzemesi bulunmaktadır. Bu yapı malzemelerimizi daha dekorasyonumuza başlamadan önce duvarlara uygulamamız gerekmektedir. Bu yapı malzemelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

– Süngerpan

– Bariyerli basotect sünger

– Bariyerli akustik sünger

– Ses yalıtım bandı

– Akustik karo halı

– Mantarlı kauçuk

– Mantar Şilte

Gamer Odası Ses yalıtım
Gamer Odası Ses Yalıtım
Gamer Odası Ses yalıtım
Gamer Odası Ses Yalıtım

  Bu yapı malzemelerinden fiyat performans olarak istediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Düşük bütçeli ses yalıtım ürünü olarak yumurta süngerlerini kullanabilirsiniz.

2) Gamer Masası

  Ses yalıtımından sonra diğer ana maddemiz çalışma masası. Gamer masası sağlam, sallanmayan, çok fonksiyonlu ve yükseklik ayarlanabilen bir masa olmalıdır. Gamerler genelde içerik de ürettikleri için geniş bir masaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bildiğiniz gibi artık birden fazla monitör hatta birden fazla bilgisayar kullanılmaktadır. Bilgisayarın haricinde kamera, ışıklandırma, klavye, mouse gibi ekipmanlar da yer kaplamaktadır. Kısacası gamer odası için güzel bir gamer masasına ihtiyacımız vardır. Gelin gamer masalarını hep birlikte inceleyelim.

Gamer Masası
Gamer Masası
Gamer Masası
Gamer Masası
Gamer Masası
Gamer Masası

3) Işık

  Gamer odasında ışık çok iyi ayarlanmalıdır. Hiçbirimiz oyun oynarken monitörümüzün parlamasını istemeyiz. Monitöre direk vuran gün ışığı ekranı görülemez hale getirebilir. Bu da oyun performansınızı olumsuz etkileyebilir. Gamer odasında monitörün arkasından vuran ışık bu sefer gözümüze geleceği için bu durumda olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden gamer odasını tasarlarken ışık geçirmeyen perdeler kullanılması gerekmektedir. Bu perdeler gün ışığını kesecektir. İçerideki ortamın ışığını yapay olarak sağlamak daha sağlıklı olacaktır.

Gamer odası siyah perde
Gamer odası siyah perde

4) Oyuncu Koltuğu

Oyuncu Koltuğu
Oyuncu Koltuğu

  Odas tasarlanırken oyuncunun konforunu göz ardı etmemeliyiz. Günün çoğu saatini odasında masanın başında geçiren gamer, iyi bir koltuğa sahip olmalıdır.  Bazı oyunlar saatlerce devam edebilir veya içerik üretiyor ise video düzenleme, yayınlama gibi işlemler oyuncunun çok vaktini alabilir. Bu yüzden koltuk önemli bir rol oynamaktadır. Peki hangi marka gamer koltuğu kullanmalıyız? Hadi inceleyelim.

– xDrive Oyuncu Koltuğu

– Monster Oyuncu Koltuğu

– Rampage Oyuncu Koltuğu

– MSI Oyuncu Koltuğu

– Asus Oyuncu Koltuğu

– HP Oyuncu Koltuğu

– Razer Oyuncu Koltuğu

  Bu sıraladığımız oyuncu koltukları bulabileceğiniz kaliteli oyuncu koltuk- markalarıdır. İncelemek isterseniz website adreslerinden inceleyebilirsiniz.

5) Led Aydınlatma

Gamer Odası RGB aydınlatma
Gamer Odası RGB aydınlatma

  Konforumuzu ve rahatımızı ayarladıktan sonra ortama farklı bir ambiyans katmamız gerekli. Bu ambiyansı LED ışıklarla sağlayabiliriz. LED ışıklar hem doğal ışık oluşturur hem de enerji tasarrufu sağlar. Bir çok LED çeşitleri mevcuttur (Single LED, COB LED, Lineer LED, DC LED, RGB LED).

  Gamer odasına en doğru seçimin RGB LED olduğunu düşünmekteyim. RGB sistemleri renk değiştiren sistemlerdir bu yüzden gamer odasına farklı bir hava katmaktadır.

Tasarım Örnekleri

Gün geçtikçe karşımıza birbirinden güzel gamer odaları çıkmaktadır. Bu odalardan bir çoğuna keşke benim olsa dediğinizi duyar gibiyim. Aşağıda bugüne kadar yapılmış en güzel gamer odalarını paylaşmaktayım. Umarım beğenirsiniz.

Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım
Gamer Odası Tasarım

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI denediniz mi?

3 thoughts on “Gamer Odası Nasıl Tasarlanmalıdır?

  • 6 Eylül 2022 tarihinde, saat 15:43
    Permalink

    Right here is the perfect blog for anyone who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been written about for ages. Great stuff, just wonderful!

  • 16 Aralık 2022 tarihinde, saat 09:12
    Permalink

    You can send a message from instagram. Account name: insaatmaliyetimcom

Yorumlar kapatıldı.