Eiffel Kulesi Tarihi ? Nerede Yapılmıştır ?

Fransa denilince Eiffel ve Eiffel kulesi denilince çoğu insanın gözünde devasa bir demir yığını canlanıyordur. Aslında Eiffel Kulesi’nin bir giriş kapısı olarak yapıldığını biliyor muydunuz ? Yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Hadi başlayalım.

Eiffel Kulesi

Eiffel kulesi Tarihi ?

Eiffel1800’lü yılların sonuna doğru Gustave Eiffel adlı bir firma, Fransız ihtilalinin 100. Yılına özel düzenlenecek olan Paris fuarının giriş kapısı olarak  Paris’te yapılmıştır. Kule inşaatının bitmesine yakın halk tarafından kabul edilemeyen bir demir yığını olarak görülmüştür bu yüzden halk kendileri için bir utanç tablosu, bir leke olarak görmeye başlamıştır bu devasa yapıyı. Bu yapı sanatçılar tarafından da utanç tablosu olarak görülüp, bir fabrika bacasına benzetilmiştir. Sen ki koskoca Kulenin; bugünün mimarisine ve mühendisliğine yön veren, öncü olan devasa yapı zamanında bir utanç tablosu olarak görülüyordu. Eiffel Kulesi’nin adına bir çok karalama kampanyaları düzenlenip imzalar toplanmıştır. Kalıcı bir yapı olarak düşünülmüyordu çünkü Eiffel firması 20 yıllığına izin almışlardı. Bu süre dolduğunda kule yıkılmadı ve yıkılmama sebebi muhteşem mimarisi ve devasa yüksekliği değildi. Haberleşmeye devasa yüksekliğinden dolayı bir çok katkısı olduğu için yıkılmadı ve devlet tarafından kamulaştırıldı.

Eiffel kulesinin Mimarisi Nasıldır ?

“Bu kuleyi yapmak için bu kadar demiri, çeliği buldular peki nasıl yaptılar ?” dediğinizi duyar gibiyim. Detaylı özelliklere değinmeden siz şaşıracağınız sevindirici bir bilgi vereyim. Eiffel kulesi yapılırken hiç kimse iş kazasından dolayı vefat etmemiştir. Teknolojisine göre iş güvenliğine çok önem verdiklerinin bir göstergesidir. Eiffel kulesinin uzunluğu 324 metre, toplam kütlesi ile 10.100 tondur. Kurulu olduğu alan ise 200 dönümdür.  Eiffel Kulesi 3 katlıdır. Halka açık olan yerler 57 m , 115 m, 276 m olmak üzere 3 ayrı yüksekliktedir. 1. Ve 2. Katta oturup atıştırabileceğiniz restoranlar vardır ve küçük bir sergi de içermektedir bu devasa demir yığınının tarihini anlatan.

 Tabi bu devasa Eiffel Kulesi’nin dudak uçuklatacak da bir bakım masrafı mevcut. Kulenin 7 yılda bir boya maliyeti 3 milyon Euro civarındadır.

Eiffel Kulesi hakkında az bilinen bilgiler :

1- Yılbaşlarında kulenin 1. Katında buz pisti kurulup halka açılmaktadır. Buz pateni meraklılarının kaçırmadığı bir etkinlik.

2-Bugüne kadar 400 insan bu kulede intihar etti.

3- Bir paraşütçü kendi tasarladığı paraşüt ile 60 metreden aşağı atlayıp hayatını kaybetti.

4- Bir kadın resmi olarak Eyfel kulesi ile evlenmiştir.

5- kulenin yapımı 2,5 yıl sürmüştür.

One thought on “Eiffel Kulesi Tarihi ? Nerede Yapılmıştır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir