• Instagram
  • Twitter
  • Berat Berkay Coşkun

Eyfel kulesi (Eiffel Tower) Tarihi ? Nerede yapılmıştır ? Nasıl bir mimarisi vardır ?

Güncelleme tarihi: 31 Oca

Fransa denilince Eyfel kulesi (Eiffel Tower) , Eyfel kulesi (Eiffel Tower) denilince çoğu insanın gözünde devasa bir demir yığını canlanıyordur. Peki aslında Eyfel kulesi (Eiffel Tower)’nin bir giriş kapısı olarak yapıldığını biliyor muydunuz ? Yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Hadi başlayalım.


Eyfel kulesi (Eiffel Tower)

Eyfel kulesi (Eiffel Tower) Tarihi ?


Eyfel kulesi (Eiffel Tower) 1800'lü yılların sonuna doğru Gustave Eiffel adlı bir firma, Fransız ihtilalinin 100. Yılına özel düzenlenecek olan Paris fuarının giriş kapısı olarak Paris'te yapılmıştır. Kule inşaatının bitmesine yakın halk tarafından kabul edilemeyen bir demir yığını olarak görülmüştür. Halk kendileri için bir utanç tablosu, bir leke olarak görmeye başlamıştır bu devasa yapıyı. Bu yapı aynı zamanda sanatçılar tarafından da utanç tablosu olarak görülüp bir fabrika bacasına benzetilmiştir. Sen ki koskoca Eyfel kulesi (Eiffel Tower); bugünün mimarisine ve mühendisliğine yön veren, öncü olan devasa yapı zamanında bir utanç tablosu olarak görülüyordu. Eyfel kulesi (Eiffel Tower)'nin adına bir çok karalama kampanyaları düzenlenip imzalar toplanmıştır. Aslında o zamanlar kalıcı bir yapı olarak düşünülmüyordu çünkü Eiffel firması 20 yıllığına izin almışlardı. Bu süre dolduğunda kule tatbikî de yıkılmadı ancak yıkılmama sebebi muhteşem mimarisi veya devasa yüksekliği değildi. Haberleşmeye devasa yüksekliğinden dolayı bir çok katkısı olduğu için yıkılmadı ve devlet tarafından kamulaştırıldı.


Eyfel kulesinin Mimarisi Nasıldır ?


“Bu kuleyi yapmak için bu kadar demiri, çeliği buldular peki nasıl yaptılar ?” dediğinizi duyar gibiyim. Detaysal özelliklere değinmeden önce siz şaşıracağınız sevindirici bir bilgi vereyim.Eyfel kulesi (Eiffel Tower) yapılırken hiç kimse iş kazasından dolayı vefat etmemiştir. O zamanın teknolojisine göre iş güvenliğine ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesidir. Eiffel kulesinin uzunluğu 324 metre, toplam kütlesi ile 10.100 tondur. Kurulu olduğu alan ise 200 dönümdür. Eyfel kulesi (Eiffel Tower) 3 katlıdır. Halka açık olan yerler 57 m , 115 m, 276 m olmak üzere 3 ayrı yüksekliktedir. 1. Ve 2. Katta oturup bişeyler atıştırabileceğiniz restoranlar vardır ve küçük bir sergi de içermektedir bu devasa demir yığınının tarihini anlatan.

Tabi bu devasa Eiffel Kulesi’nin dudak uçuklatacak da bir bakım masrafı mevcut. Kulenin 7 yılda bir boya maliyeti 3 milyon Euro civarındadır.


Eyfel kulesi (Eiffel Tower)'nin hakkında az bilinen bilgiler :


1- Yılbaşlarında kulenin 1. Katında buz pisti kurulup halka açılmaktadır. Buz pateni meraklılarının kesinlikle kaçırmadığı bir etkinlik.

2-Bugüne kadar 400 insan bu kulede intihar etti.

3- Bir paraşütçü kendi tasarladığı paraşüt ile 60 metreden aşağı atlayıp hayatını kaybetti.

4- Bir kadın resmi olarak Eyfel kulesi ile evlenmiştir.

5- kulenin yapımı 2,5 yıl sürmüştür.


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz :)


Sidney Opera Binası

Renklerin Anlamları ve Tasarımda Kullanımları1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Bloga e-posta ile kaydol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!