Duvar Nedir? Duvar Çeşitleri Nelerdir?

Yapılarda (Bina, Fabrika, Endüstriyel yapı vb.) tuğla, taş, gazbeton ve bloklardan değişik şekillerde, taşıyıcı veya bölme duvar olarak düşey şekilde örülen elemanlara duvar denir. Yapı yapımında kullanılan çeşitli duvar türleri bulunmaktadır. Bu duvar türleri nelerdir? Hadi hep birlikte inceleyelim.

1. Yük Taşıyan Duvar

Adından da anlaşılacağı gibi, tüm bina yapısı betonarme taşıyıcı eleman (kolon, perde) dışında duvarlarla desteklenmiştir. Genel olarak döşemeden gelen yükler kirişlere, kolonlara ve son olarak da temele aktarılır. Duvar burada yük aktaran eleman olarak kullanılmıştır. Yapısal parçaların kendi ağırlığı da dahil olmak üzere tüm yapının ağırlığını taşıyan duvarlara, ister yapı içerisinde ister dışarısında olsun, bu elemanlara taşıyıcı duvarlar denir.  Bu sistem kullanılması pek önerilmez. Sadece bilgi amaçlı yazdık.

Yük Taşıyan Duvar
Yük Taşıyan Duvar

2. Taşıyıcı Olmayan Duvar (Düşük Duvar)

Bu tür duvarlar, üzerindeki yükleri (hareketli yük ve kalıcı yük) veya çatı yüklerini taşımaz; bu nedenle yapının üzerindeki yükleri taşımayacaktır. Bina içi bölme duvarlar, sadece odaları bölmek için yapıldığı ve yapısal taşıyıcı görevi olmadığı için bunu kullanmak doğru tercihtir.

Binanın yapısını etkilemeden, yük taşımayan duvar kaldırılabilir veya ölçüleri düzeltilebilir. Yük taşımayan duvarlar aynı zamanda dolgu duvar olarak da bilinmektedir. Bu duvarlar farklı kalınlıklarda olup, kullanılan tuğla ebatlarına bağlıdır.

Taşıyıcı Olmayan Duvar
Taşıyıcı Olmayan Duvar

3. Perde Duvar

Yapıya etkiyen deprem, rüzgar, su vb. etki eden yanal yükleri karşılayan yapıya perde duvar denir.

Perde duvarların yapımı ve uygulaması basittir; yapı deplasman etkilerini en aza indirmek için simetrik olarak yerleştirilmektedir. Perde duvarda stabilite sorunu yoktur.

Perde Duvar
Perde Duvar

4. İstinat Duvarı

İstinat duvarları, destekleyici bir eleman görevi görerek, toprağın genellikle dik bir eğimde sabit kalmasını sağlayan yapısal elemandır. Gereksinimlere bağlı olarak, belirli bir yere istinat duvarı yapmanın temel amacı, arkasındaki toprağı tutmaktır.

İstinat Duvarı
İstinat Duvarı

Bir bahçeyi çevreleyen küçük peyzaj taş duvarları, dağlık arazilerde yol boyunca heyelanı önleyen  duvarlar örnek olarak verilebilir. İstinat duvarı çeşitleri şunlardır:

Yerçekimi (Ağırlık) istinat duvarı,

Gabyon İstinat Duvarı

Betonarme istinat duvarı,

Tuğla istinat duvarı,

Ankrajlı istinat duvar,

Payandalı istinat duvarı

Blok İstinat Duvar (MSE)

Taştan yapılmış istinat duvarı.

5. Boşluk Duvarı

Temeldeki ağırlıklarını düşürürler. Ses yalıtımı ile aynı etkiye sahiptirler. Boşluk havayla dolu olduğundan ve ısı iletimini sınırladığından, boşluklu bir duvar, katı bir duvardan daha yüksek ısı yalıtımı sağlar.

Katı duvarlardan yüzde 50 daha yüksek ısı akış hızına sahiptirler. Ekonomik açıdan diğer masif duvarlardan daha ucuzdur. Ateşe dayanabilir. Gürültü, boşluk duvarından filtrelenir.

Boşluk Duvarı
Boşluk Duvarı

6. Tuğla Duvar

Tuğla, çok yönlü ve uzun ömürlü bir yapı malzemesidir; bu nedenle tuğla yığma duvarlar binlerce yıldır küçük değişikliklerle bina yapımında kullanılmıştır.

Yapımında yanmış kil tuğla, kum-kireç tuğla (kalsiyum silikat tuğla), Beton tuğla, Uçucu kül kil tuğla ve Ateş tuğlası kullanılmıştır.

Kullanılan tuğlanın kalınlığına bağlı olarak kalınlıkları değişebilmektedir.

Tuğla Duvar
Tuğla Duvar

8. Çekirdek (PERDE) Duvar

Bu duvarın inşası binanın temelinde başlar ve yapı ile aynı yüksekliğe yükselir. Bu duvar hem perde duvar hem de kolon görevi görür.

Rüzgar, deprem ve diğer doğal afetler gibi dış yanal kuvvetlere direnmede perde duvarla aynı amaca hizmet eder. Burulma etkisine dayanacak şekilde binanın tam ortasına inşa edilmiştir. Rijit bir yapı oluşturur. (RİJİTLİK Nedir?)

Çekirdek Duvar
Çekirdek Duvar

9. Prekast Duvar

Prekast beton duvarlar, yeniden kullanılabilir bir duvar kalıbına beton dökülüp, kontrollü bir şekilde kürlendirilerek üretilir. Şantiyeye güvenli bir şekilde taşınır ve yerinde monte edilerek inşa edilir.

Prekast duvar yapmanın temel amacı, inşaat sürecini hızlandırmaktır. Bu duvarlar, herhangi bir ağırlık taşımayan ancak paralel yüklere dayanması gereken bir bölücü duvar veya cephe olarak tasarlanmıştır.

Prekast Duvar
Prekast Duvar

10. Parapet Duvarı

Parapet, genellik balkonlara ve çatılara inşa edilerek belirli bir miktarda koruma sağlayan bir duvar türüdür.

Bir parapet duvarı çeşitli amaçlara hizmet eder ve istenen cepheyi elde etmek için farklı şekillerde şekillendirilebilir.

Parapet
Parapet

11. Sınır Duvarı

Sınır duvarı, taşınmaz mallar için sınır veya çit görevi gören ve çeşitli tasarımlarda gelen yerinde dökme veya prefabrik bir yapı olabilir. Aynı zamanda, bir mülkiyet sınırına veya bitişiğine inşa edilmiş bir binanın duvarı, çiti veya muhafazası olarak da tanımlanabilir. 

Sınır Duvarı
Sınır Duvarı

12. Güçlendirilmiş Tuğla Duvar

Bu tip duvarlar, duvara uygulanan çekme kuvvetleriyle başa çıkmak için inşa edilir. Bu duvar inşa edilirken duvar boyunca hem yatay hem de dikey düzlemlerde donatı gereklidir.

Güçlendirilmiş Tuğla Duvar
Güçlendirilmiş Tuğla Duvar

13. Panel Duvar

İki kolon arasında konumlandırılan yük taşımayan bir duvardır. Paneli sabitlemek için çivi ve yapıştırıcı kullanılır. Rustik, panolar ve çerçeveler, panel tasarımı seçeneklerinden bazılarıdır.

Paneller için sert ağaçlar veya düşük maliyetli çam kullanılabilir. Panel duvarları döşemeden önce odayı boyamak iyi bir fikirdir.

Panel Duvar
Panel Duvar

14. Kaplamalı Duvar

Bu duvar taş veya tuğladan yapılabilir. Tuğla en çok bilinen kaplamalı duvardır. Duvarın kalınlığı kullanılan tuğla ölçüsüne göre değişebilir. Kaplamalı duvarlar, inşa etmek için sağlam duvarlardan daha az zaman gerektirir.

Kaplamalı Duvar
Kaplamalı Duvar

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir