DUBAİNİN ÜNLÜ ADALARI

Dubai’de birçok plaj ve otel bulunurken, hedefledikleri turist sayısını çekecek yeterli kıyı şeridinin hızla tükenmeye başlamasıyla ülke ciddi bir inovasyon zorluğuyla karşı karşıya kalmaya başladı. İşte o zaman Şeyh denize baktı ve daha fazlasını ekleyerek Dubai kıyı şeridinin tüm coğrafyasını yeniden şekillendirmeye karar verdi. Dubainin ünlü adaları bu şekilde yapılmaya başlandı.

Dünyanın şimdiye kadarki en cüretkar ve tartışmalı mühendislik projelerinden biri olan Dubainin ünlü adaları, Nakheel Properties tarafından inşa edilen bir dizi geri kazanılmış adadan oluşuyor. Yapay bir ada yaratma görevi yeterince ürkütücü değilmiş gibi, Şeyh, alışveriş merkezleri, restoranlar, oteller, lüks villalar ve muhteşem plajlarla dolu bir şehri tutabilecek kadar sürdürülebilir bir ada istedi. Bu ada uzaydan görüldü.

Kuşkusuz Dubai ekonomisini sürdürmek ve onu dünyanın en popüler destinasyonu yapmak için cesur ve iddialı bir plan, sürekli çevresel kaygılar ve finansal kısıtlamalar, Dubai’nin çiğneyebileceğinden daha fazlasını ısırıp ısırmadığını merak ediyor.

Hadi o Dubai’de bulunan mühendislik (!) harikalarını inceleyelim.

Palm Jumeirah

PALM JUMERIAH
PALM JUMERIAH

Üç palmiye adasının en küçük adası olan Palm Jumeirah, lüks villaların ve özel plajların inşa edildiği 2 kilometrelik bir gövde ve 17 palmiye yaprağından oluşuyor. Basra Körfezi’ndeki güçlü akımlar ve güçlü Shamal rüzgarı ile kumun aşınmasını önleyen 11 kilometrelik yarım daire şeklindeki bir dalgakıran tarafından korunmaktadır.

Palm Jumeirah Adası’nda Haziran 2001’de inşaat başladı. İki aşamadan oluşuyordu: arazi temellerinin inşası ve adayı yaşanabilir kılmak için altyapı ve hizmetlerin inşası.

94 milyon metreküp kum ve 7 milyon ton kaya kullanılarak oluşturulmuş, her kaya bir vinç tarafından ayrı ayrı yerleştirilmiş, bir dalgıç tarafından imzalanmış ve bir GPS koordinatı verilmiştir. Tarak gemileri denizden kum topladı ve dalgakıranın yapılacağı yere yerleştirdi. Bütün bunlar denizin en sakin olduğu zamanlarda olmak zorundaydı. Standın yerinde kalmasını sağlamak için üzerine moloz atılarak deniz seviyesinden 4 metre yüksekliğe yükseltildi. Her biri altı tona kadar ağırlığa sahip iki büyük kaya tabakası yapıyı kaplayarak müthiş bir deniz savunması oluşturmaktadır. Doğal kaya, doğal bir resif oluşumunu teşvik etmek ve deniz yaşamı için yaşam alanları sağlamak için kullanıldı.

Su durgunluğu olasılığını ortadan kaldırmak için dalgakıranın her iki tarafında da 328 fitlik iki açıklık bulunur. 8000 tonluk taraklar kullanılarak deniz tabanından kum toplandı ve “gökkuşağı” olarak bilinen bir işlemle gerekli alana boşaltıldı. Adanın doğru yerde inşa edilmesini ve tam şeklini almasını sağlamak için inşaat, GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) tarafından yönlendirildi. Özel bir uydu koordinatları verecek ve tarak gemileri, uydunun yönlendirdiği şekilde deniz alanını dolduracaktı. Ayrıca, deprem gibi bir afet durumunda adayı batmaktan korumak için kum, vibro sıkıştırma adı verilen ve gevşek kumu su jetleri ile doyurup problarla titreştirerek yoğunluğunu artıran bir teknoloji kullanılarak sıkıştırılmıştır. 6 ay sonra yapay ada barınmak için yeterince güvenli hale geldi. Otobüsler, gaz boruları, su boruları, elektrik ve telefon kablolarının döşenmesi ve yolların inşası için çalışmaya başlayan yaklaşık 40.000 işçiyi bölgeye taşıdı. Bu inşaat işçileri, adayı inşa ederken yapraklarda ve demirli yolcu gemilerinde yaşadılar.

Deniz yaşamını çekmek ve bir sualtı tema parkı oluşturmak için yedi mavna ve iki savaş uçağının kalıntıları deniz tabanına düşürüldü. 2009 yılında BAE’deki ilk raylı sistem ve Orta Doğu’daki ilk monoray sistemi olan Palm Jumeirah Transit Sistemi faaliyete geçti. Ek olarak, altı şeritli bir deniz altı tüneli adayı anakaraya bağlar. İşçiler, suyu yeniden serbest bırakmadan önce alanı boşaltmak ve deniz yatağını kazmak için bir baraj kullanmak zorunda kaldı.

Tüm proje 2006 yılına kadar tamamlandı.

Palm Jebel Ali and Palm Deira

Palm Jebel Ali and Palm Deira
Palm Jebel Ali and Palm Deira

Palm Jebel Ali Adası, Palm Jumeirah’tan yüzde 50 daha büyük olacak şekilde tasarlanmıştır. Altı marina, bir su temalı park, ‘Deniz Köyü’, suyun üzerinde sütunlar üzerine inşa edilmiş evler ve “avuç içi”nin yapraklarını çevreleyen ve Şeyh’in Arapça bir şiirini heceleyen tahta kaldırımları içerecek. 2002 yılında inşaat çalışmaları başlarken, 2008 yılındaki mali kriz bu adadaki çalışmaların askıya alınmasına neden oldu. Tamamlandığında, ada, aile eğlence aktiviteleri için uygun, sakinleştirici bir nokta olarak hizmet verecek.

Dubai Palm Adaları’nın en büyüğü olacak şekilde tasarlanan Palm Deira, orijinal olarak 41 yapraklı bir tacı olan bir bagaja sahip olacak şekilde tasarlandı ve Palm Jebel Ali’den 5 kat daha büyük olacak. Ancak, Basra Körfezi’nin derinliğindeki değişiklikler nedeniyle adanın dışına doğru gidildikçe tasarım sadece 18 yaprak olacak şekilde yeniden yapılandırıldı. Bu adanın inşaatının bir milyar metreküpten fazla kaya ve kum tüketeceği söyleniyor ancak Palm Jebel Ali gibi bu adadaki çalışmalar askıya alındı.

The World Islands

The World Islands
The World Islands

Dünya kıtalarını şekillendiren 300 insan yapımı adadan oluşan bir koleksiyon olan The World, özel evler, emlak evleri, rüya tatil köyleri ve topluluk adaları şeklinde mahremiyet ve ayrıcalık için nihai saklanma yeri sunmaya hazırlanıyor. Jumeirah kıyısından 4 kilometre uzakta, Palm Jumeirah’a yakın bir yerde bulunan adaların her biri 23.226 ila 83.613 metrekare büyüklüğünde ve her ada arasında 50 ila 100 metre su vardır. Etrafı oval şekilli dalgakıran ile çevrilidir. Adalar arasında ulaşımın tek yolu deniz veya hava taşımacılığıdır. Halihazırda, 255 insan yapımı adanın üçte ikisi satıldı. Ancak, adadaki çalışmaların ilerlemesi durduruldu ve sahipleri altyapı eksikliği nedeniyle adalarında herhangi bir gelişme yapamamaktadır.

The Universe İslands

The Universe İslands
The Universe İslands

Nakheel, başka bir büyük projeyi daha üstlenerek, güneş, yıldızlar ve güneş sisteminin gezegenleri şeklinde bir dizi insan yapımı ada olan ve 7.500 dönümden fazla insan yapımı ada ekleyecek olan Evren’i geliştirme planlarını duyurdu. . Yapımının yaklaşık 15 yıl sürmesi beklenen proje askıya alındı. Dünya sakinleri, mercan erozyonu gibi çevresel sorunların yanı sıra kıyıdan özel adalarına erişme yetenekleriyle ilgili endişelerini dile getirdiklerinden, hiç bu konunun altında kalkmayacağına dair birçok spekülasyon var. Su yollarındaki değişiklik sahilleri de aşındırabilme riskine sahiptir.

Dubainin ünlü adaları yazımızı beğendiniz mi?

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI incelediniz mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir