DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Deprem Çantası

Deprem çantası çok önemli bir ihtiyaçtır. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde 7.0 büyüklüğünde deprem olacağını biliyor muydunuz? Türkiye depremler için yeterli altyapıya sahip olmasa da, kendimiz ve ailemiz için deprem öncesinde önlemler alabiliriz. Deprem için hazırlıklı olmak herkes için gereklidir.

Deprem meydana geldikten sonra ilk 72 saat çok önemlidir. İlk 72 saatte ekipler size ulaşıncaya kadar mutlaka hazırlıklı olmalısınız. Bunun sebebi olarak, temel ihtiyacınız olan malzemelere ulaşamayabilirsiniz. Binanınız yıkılmış veya çökmüş olabilir. Bu yüzden depremden önce afet ve acil durum çantanız erişilebilir ve hazır şekilde bulunmalıdır. Küçük yaralanmalarınızı, yiyecek ve içecek ihtiyacınızı 72 saat boyunca götürebilecek malzeme içermelidir. Deprem çantası yalnızca evimizde değil, işyerimizde de bulunmalıdır. Depreme nerede yakalanacağımız belli olmaz.

Deprem çantasının içerisinde bulunan yiyecek ve içeceklerin bozulmadan muhafaza edilmesi, sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda son kullanma tarihi üzerinde yazan konserveleri kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, deprem çantanız sürekli hazır ve erişilebilir olmalıdır.

Gelelim asıl konumuza; deprem çantasında neler bulundurmalıyız? Hadi başlayalım.

DEPREM ÇANTASININ İÇERİSİNDE NELER OLMALIDIR?

Deprem Çanta İçeriği

Çantamızın içerisinde yiyecek, içecek gibi ihtiyaçlarımızın yanında ilk yardım malzemeleri, evrak, telsiz vs. gibi bir çok malzeme içermelidir. Başlayalım.

 • SU- İçme suyu en temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Günlük kişi başı en az 2 litre olacak şekilde çantamızda mutlaka bulundurmalıyız.
 • YİYECEK- Çantamızda bulunacak gıdaların pişirme ve ısıtma işlemleri geçirmemesi gereklidir. Daha çok konserve, kuru gıda, hazır gıda, vakumlu yiyecekler gibi geç bozulan ürünler tercih edilmelidir.
 • İLAÇ- Astım hastalığı, şeker hastalığı gibi bir hastalığa sahip bireylerin, günlük zorunlu olarak tüketmesi gereken ilaçları çantada mutlaka bulundurmalıdır. ü
 • EL FENERİ- El fenerinin pilleri periyodik olarak kontrol edilip yedek piller mutlaka çantada bulundurulmalıdır.
 • DÜDÜK- Düdük konumunuzu belli etmeye yarayacaktır. Belirli aralıklarla çalacağınız düdükle, ekipler sizin yerinizi tespit edip size ulaşacaktır.
 • AYAKKABI- Çıkabileceğiniz bir konumda iseniz, burada rahatça hareket edebilmek için ayakkabıya ihtiyaç duyacaksınız.
 • BELGELER- Önemli belgelerin mutlaka fotokopileri deprem çantanızda bulunmalıdır. ( Kimlik, Pasaport, Sigorta belgeleri, Deprem Poliçesi, Tapu vs.)
 • GİYECEK- Yedek giyecek mutlaka çantanızda bulunmalıdır. Islak bir durumda veya daha kötü bir durumda günlerce beklemek sağlık sorunları yaratır.
 • BATTANİYE- Deprem çantasında mutlaka bir battaniye bulunmalıdır.
 • PİLLİ RADYO- Radyo dışarıdan haber almanızı sağlayabilir. Bu yüzden yedek pillerle birlikte çantanızda mutlaka bulunmalıdır.
 • HİJYEN MALZEMELERİ- Islak mendil, hijyenik ped ve tuvalet kağıdı çantanızda bulunmalıdır.

DEPREM ÇANTASI NEREDEN ALINIR?

Deprem çantalarını hazır olarak hemen hemen her yerden temin edebilirisiniz. Çantayı market zincirlerinden, çanta satan yerlerden, kırtasiyelerden ve toptancılardan satın alabilirsiniz. Ancak deprem çantasını kendiniz hazırlaması daha iyi olacaktır. Çünkü hazır deprem çantaları genellikle yeterli niteliklerde olmayıp eksik malzeme içerebilmektedir. Kendi hazırladığınız çanta mutlaka daha iyi ve güvenilir olacaktır. Mutlaka her aile üyesinin 1 çantası bulunmalıdır.

Unutmayı deprem değil ihmal öldürür. Bu yüzden her zaman önlemli olmalıyız. Maalesef ki, ülkemiz deprem bölgesinde yer almaktadır ve sürekli depremler meydana gelmektedir. Kimi zaman küçük kimi zaman büyük depremler can kayıplarına neden olabilmektedir. Depremi önleyemeyiz ama can kayıplarını önleyebiliriz. Bu yüzden her zaman deprem çantamızı hazır tutmalıyız.

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI DENEDİNİZ Mİ?

Diğer yazılarımız;

Türkiye Binalar Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018)

İnşaat Mühendisleri Hangi Programları Bilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir