2023 Çimento Fiyatları- Çimento Güncel Fiyatlar

2023 çimento fiyatları listemizi haftalık olarak güncellemekteyiz. 2023 çimento fiyatları için yazımızı takip edebilirsiniz. Çimento fiyatları dolar kuruna ve artan üretim maliyetlerine göre artış veya azalış göstermektedir.

Çimento Nedir? Çimentonun Tarihçesi

Çimento, betonun temel bileşeni olarak kullanılan, kireç, kum ve su gibi malzemelerin karıştırılmasıyla elde edilen bir bileşiktir. Çimentolar yapıların sağlamlığını ve dayanıklılığını sağlamak için kullanılmaktadır.

Çimento tarihi, antik Mısır dönemine dayanır. Mısırlılar, kireç taşı ile kum karışımını kullanarak, piramitlerin ve diğer yapıların duvarlarını yapmışlardır. Ancak, bu bileşim, bugünkü modern çimento ile aynı değildir ve dayanıklılık ve sağlamlık açısından yetersizdi.

19. yüzyılın ortalarında, İngiliz mühendis Joseph Aspdin, sıcak fırında kireç, kum ve demir oksit gibi malzemelerin karıştırılmasıyla çimento üretmeye başladı. Bu üretim yöntemi, bugünkü çimento üretiminin temelini oluşturur.

20. yüzyılın başlarında, çimento üretiminde kullanılan malzemeler ve yöntemler geliştirildi ve bu sayede çimento daha dayanıklı ve sağlam hale geldi. Bugün, çimento üretimi, dünya çapında büyük bir sektör haline gelmiştir ve yapıların yapımında vazgeçilmez bir malzeme olarak kullanılmaktadır.

2023 çimento fiyatları

2023 Güncel Çimento Fiyatları

Gri Çimento Fiyatları 2023

1 Kg Gri Çimento (42,5) Fiyatı – 11 TL

3 Kg Gri Çimento (42,5) Fiyatı – 15 TL

5 Kg Gri Çimento (42,5) Fiyatı- 20 TL

50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5) Fiyatı – 105 TL

Beyaz Çimento Fiyatları 2023

1 Kg Beyaz Çimento (42,5) Fiyatı- 10 TL

3 Kg Beyaz Çimento (42,5) Fiyatı- 22 TL

5 Kg Beyaz Çimento (42,5) Fiyatı- 34 TL

25 Kg Beyaz Çimento (42,5) Fiyatı- 120 TL

50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5) Fiyatı- 195 TL

Çimento Nasıl Depolanmalıdır?

Çimento, nemli ortamlarda ve yüksek sıcaklıklarda depolanmamalıdır. Optimum depolama koşulları arasında:

  1. Çimento, kuru, serin ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza edilmelidir.
  2. Çimento, direk güneş ışığından veya başka bir ısı kaynağından uzakta muhafaza edilmelidir.
  3. Çimento, nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır.
  4. Çimento, kapalı konteynerlerde veya plastik torbalarda muhafaza edilmelidir.
  5. Çimento, üst üste yığılmamalıdır.

Çimento, depolandıktan sonra kullanılacaksa, öncelikle kullanılacak olan çimentonun üstünde yer alan çimento kullanılmamalıdır. Ayrıca, çimento, kullanılmadan önce iyice karıştırılmalıdır.

Çimento fiyatları kg olarak liste halinde yazımızda verilmiştir. Çimento fiyatları sık sık güncellenmektedir. İnşaat maliyetleri 2023 yazımız sizlere referans olacak niteliktedir, okumanızı tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ NOT:

Çimento fiyatları sık sık güncellenmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz fiyatlar il il değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı fiyatlara KDV, nakliye veya benzeri hizmetler dahil değildir. Çimento fiyatları firmalardan aldığımız fiyatlardır. Bu yazı bilgi amaçlıdır.

HESAPLAMA ARAÇLARIMIZI denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir